• امروز : دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 22 April - 2024
امروز 0
1

بهترین نرم افزار لینوکس برای سوییچرهای ویندوز

  • کد خبر : 9893
  • ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۵
بهترین نرم افزار لینوکس برای سوییچرهای ویندوز
برنامه های از دست رفته یکی از بزرگترین موانع هنگام تغییر به لینوکس است. با این حال، این روی همه کاربران تأثیر نمی گذارد. به غیر از برنامه های کاربردی تخصصی، طیف گسترده ای از نرم افزارها تحت لینوکس نیز موجود است.

بهترین نرم افزار لینوکس برای سوییچرهای ویندوز

به گزارش اپست به نقل از pcworld،لینوکس با ویندوز یکی نیست. سیستم عامل به گونه ای متفاوت از ویندوز کار می کند و پیکربندی می شود و برنامه های ویندوز نمی توانند مستقیماً راه اندازی شوند. با این حال، با کمک مجازی سازی یا Wine، می توانید از برنامه های ویندوز تحت لینوکس نیز استفاده کنید.

فروشگاه زیبایی سبز

این بدان معنی است که شما باید نه تنها سیستم عامل، بلکه حداقل برخی از نرم افزارها را نیز تغییر دهید. اگر قبلاً از نرم‌افزار منبع باز تحت ویندوز استفاده می‌کنید، این کار آسان است. برنامه های مهمی مانند Libre Office، Firefox، Thunderbird و VLC برای لینوکس و ویندوز در دسترس هستند و عملکرد تا حد زیادی یکسان است.

جایگزین هایی برای سایر بر

نامه ها وجود دارد. با این حال، برخی از عملکردها و عملکردها به طور قابل توجهی با برنامه هایی که احتمالاً تا کنون در ویندوز استفاده کرده اید متفاوت است. بنابراین باید انتظار مقدار مشخصی از زمان آشنایی را داشته باشید.

نصب نرم افزار تحت لینوکس

تحت ویندوز ۱۰ یا ۱۱، از فروشگاه مایکروسافت برای نصب نرم افزار جدید و همچنین برای به روز رسانی استفاده می کنید. آنچه در اینجا ارائه نمی شود، راه اندازی با استفاده از ابزار راه اندازی است که از وب سایت سازنده یا منابع دیگر دانلود می کنید. هیچ مدیریت نرم افزار استانداردی وجود ندارد و بنابراین هیچ عملکرد به روز رسانی برای همه برنامه ها وجود ندارد.

سیستم های لینوکس نرم افزار را از مخازن توزیع مربوطه دریافت می کنند. یک پایگاه داده بسته مرکزی وجود دارد، به روز رسانی ها سیستم و هر برنامه نصب شده را پوشش می دهند. این امر سطح بالایی از امنیت را تضمین می کند زیرا بسته های برنامه بررسی و امضا می شوند.

با این حال، توزیع‌های لینوکس با پشتیبانی طولانی‌مدت (LTS)، مانند Ubuntu 22.04 یا Linux Mint 21.2، یک نقطه ضعف دارند: به سختی نرم‌افزار جدیدی در طول دوره پشتیبانی پنج ساله در دسترس است. نرم افزارهای مهم امنیتی مانند فایرفاکس و تاندربرد به طور مرتب به روز می شوند، اما برنامه ای مانند Libre Office در نسخه اصلی باقی می ماند. این امر ثبات سیستم را تضمین می کند.

نصب نرم افزار تحت لینوکس

نرم افزار را به روز نگه دارید: لینوکس به طور خودکار شما را از به روز رسانی های موجود مطلع می کند. نصب برای سیستم و همه برنامه های نصب شده متمرکز است.

برنامه‌های جدیدتر برای لینوکس: برای اطمینان از اینکه کاربران توزیع‌های LTS همچنان نرم‌افزارهای جدیدتر را دریافت می‌کنند، اوبونتو و لینوکس مینت علاوه بر مدیریت بسته استاندارد به فرمت‌های کانتینر متکی هستند – البته در دو قالب مختلف (Snap و Flatpak). نصب کانتینر برنامه و تمامی فایل های سیستم لازم را در یک قسمت جداگانه تنظیم می کند تا بقیه قسمت های سیستم تحت تاثیر فایل های جدیدتر قرار نگیرد. این فرآیند نسبت به نصب پکیج های معمولی به فضای بیشتری روی هارد دیسک نیاز دارد.

برای کاربر، قالب دقیق بسته ها در ابتدا مهم نیست. این به این دلیل است که مدیریت بسته هنوز متمرکز است – در اوبونتو از طریق ابزار “نرم افزار اوبونتو” و در لینوکس مینت از طریق “مدیریت برنامه”. می توانید برنامه ها را جستجو کنید یا از توصیه ها الهام بگیرید.

با این حال، هنگام نصب برنامه های جدید، باید به نسخه توجه کنید، زیرا اغلب چندین برنامه موجود است. در نرم‌افزار اوبونتو، می‌توانید بین «Snap Store» و «ubunt-jammyuniverse (deb)» (یا مشابه) در پشت «Source» یکی را انتخاب کنید.

برنامه‌های Snap Store عموماً به‌روزتر هستند و نسخه‌های پیش‌انتشاری با افزودن «پیش‌نمایش/لبه» نیز وجود دارد. مشابه لینوکس مینت است. شما اغلب بین «بسته سیستم» معمولاً قدیمی‌تر و «Flatpak (Flathub)» و «Flatpak (Flathub Beta)» انتخاب دارید.

بسته های سیستم کلاسیک و ظروف اسنپ/فلت پک را می توان به صورت موازی نصب کرد. نسخه های جدیدتر را می توان بدون هیچ مشکلی آزمایش کرد زیرا می توان آنها را نیز بدون باقی ماندن باقیمانده حذف کرد.

مطالب خواندنی :  رسمی: مایکروسافت به کار وردپد پایان می دهد

بسته های آفیس برای لینوکس

بسته های آفیس برای لینوکس

Libre Office: این مجموعه عملکردهای گسترده ای را برای همه زمینه های استفاده ارائه می دهد. شما می توانید یک نوار را به جای منو فعال کنید، که آن را شبیه مایکروسافت آفیس می کند.

مایکروسافت آفیس این مزیت را دارد که بیشترین استفاده را دارد و بنابراین استاندارد جهانی برای پردازش کلمه و صفحات گسترده است. با این حال، هر کسی که گهگاه چند نامه برای خود به صورت خصوصی ایجاد می‌کند یا یک مقاله فنی یا دانشگاهی می‌نویسد، می‌تواند به همین راحتی از Libre Office استفاده کند، که قبلاً روی اوبونتو و لینوکس مینت از قبل نصب شده است.
برای کاربرانی که اغلب اسناد را با افراد دیگر مبادله می‌کنند یا به زیرساخت مایکروسافت وابسته هستند، لینوکس فقط به میزان محدودی توصیه می‌شود. اگرچه Libre Office می تواند فرمت های مایکروسافت را وارد کند، اما قالب بندی برای اسناد پیچیده همیشه به درستی منتقل نمی شود. ماکروهای موجود در اسناد یا جداول هنگام وارد کردن کار نمی کنند زیرا دو بسته آفیس از لهجه های مختلف زبان برنامه نویسی Basic استفاده می کنند.
بیشتر مشکلات را باید با صفحات گسترده انتظار داشت. اگرچه Libre Office Calc از عملکردهای مشابه یا مشابه اکسل استفاده می کند، اما به طور کلی محدوده عملکردهای مشابهی ندارد. Libre Office یک نوار منوی کلاسیک را به طور پیش فرض نمایش می دهد. کاربرانی که از مایکروسافت آفیس جابجا می شوند ممکن است یک نوار را ترجیح دهند که می تواند از طریق View > رابط کاربری با انتخاب “In Tabs” فعال شود. پس از کلیک بر روی “برای همه”، این تنظیمات برای همه برنامه های فرعی مجموعه آفیس اعمال می شود.
جایگزین های Libre Office: اگر Libre Office کافی نیست، می توانید از مجموعه آفیس آنلاین رایگان مایکروسافت نیز استفاده کنید (به کادر “Microsoft Office online” مراجعه کنید). جایگزین دیگر Softmaker Office با پردازشگر کلمه Textmaker، برنامه ارائه Presentations و برنامه صفحه گسترده Planmaker است.
Softmaker FreeOffice رایگان است و دامنه عملکردها تقریباً با نسخه کمی قدیمی‌تر Softmaker Office Standard مطابقت دارد. یکی از نقاط قوت Textmaker مجموعه، فیلترهای واردات و صادرات برای فایل های Word است. هنگامی که برای اولین بار برنامه های Softmaker را شروع می کنید،
می توانید نوار آشنای Microsoft Office را فعال کنید. اگر ظاهر ساده تری را ترجیح می دهید، می توانید منوهای کلاسیک را نیز انتخاب کنید.
نسخه کامل Softmaker Office NX Home به صورت اشتراک از ۲۹٫۹۰ دلار در سال در دسترس است. با پرداخت یکباره ۱۲۹٫۹۵ دلاری، می توانید Softmaker Office Professional 2024 را دریافت کنید که شامل تصحیح کننده Duden برای بررسی املا و دستور زبان است.

هر کسی که علاقه مند به ادغام خلاقانه هوش مصنوعی است می تواند Softmaker Office NX Universal (اشتراک از ۴۹٫۹۰ دلار در سال) را انتخاب کند. می توان از Deepl برای ترجمه اسناد و Chat-GPT برای تولید متون استفاده کرد.

ویرایش تصویر و گرافیک

ویرایش تصویر و گرافیک

ویرایش تصویر: Gimp همچنین می تواند برای ویرایش عکس ها استفاده شود، اما نقاط قوت این برنامه در گرافیک پیچیده با لایه ها و ماسک های متعدد نهفته است.

نمایشگرهای ساده تصویر از قبل نصب شده اند. در اوبونتو با دسکتاپ Gnome این نمایشگر تصویر Gnome است، در Linux Mint Xviewer است. هر دو برنامه می توانند نمایش اسلاید را نشان دهند و تصاویر را بچرخانند. اگر به توابع ویرایش ساده نیاز دارید، می توانید از Shotwell در Ubuntu و Pix در Linux Mint استفاده کنید. دامنه توابع مشابه است. می توانید قرمزی چشم ها را حذف کنید، رنگ و روشنایی را تنظیم کنید یا تصاویر را برش دهید.

Digikam مدیریت عکس را ارائه می دهد و می تواند تصاویر را بر اساس آلبوم ها، برچسب ها یا کلمات کلیدی مرتب و دسته بندی کند. ابزارهای متعددی برای ویرایش عکس در دسترس هستند، مانند تصحیح صدا، حذف قرمزی چشم یا افزودن فریم. همچنین می توان از دیجی کام برای مشاهده فایل های RAW استفاده کرد و اصلاحات جزئی مانند تراز سفیدی روی میز نور انجام داد. با این حال، قصد توسعه دهندگان این نیست که با Raw Therapee یا Darktable در این زمینه رقابت کنند. چنین متخصصانی بهتر به حرفه ای ها خدمات می دهند. این برنامه ها از طریق مدیریت بسته نیز قابل نصب هستند.

مطالب خواندنی :  6 ابزار ایجاد رایگان و قدرتمند برای لینوکس

Gimp در درجه اول برای کاربرانی است که از فتوشاپ تحت ویندوز استفاده می کنند. این برنامه ابزارهای نقاشی، لایه ها، ماسک ها، بهبود خودکار و تعدادی فیلتر را ارائه می دهد. می توانید از آن برای روتوش عکس ها، برش یا تحریف تصاویر استفاده کنید. مانند فتوشاپ، بیشتر توابع فوراً در دسترس نیستند. برخی از افکت‌ها تنها با ترکیبی مناسب از ماسک‌ها و لایه‌ها امکان‌پذیر است. با این حال، از آنجایی که Gimp گسترده است و به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، پشتیبانی کافی در اینترنت پیدا خواهید کرد. برای شروع، مستندات دقیق در www.gimp.org/docs کافی است.

Krita جایگزینی برای Gimp است و استفاده از آن آسان‌تر است. این نرم افزار در ابتدا به عنوان یک برنامه نقاشی طراحی شده بود و می توان از آن به خوبی برای این منظور با تبلت طراحی استفاده کرد.

با این حال، طیف وسیعی از ابزارهای تصحیح و بهینه سازی خودکار عکس ها مانند شارپنینگ یا کاهش نویز نیز وجود دارد. Krita همچنین طیف وسیعی از افکت ها را برای تحریف (هنرمندانه) تصاویر ارائه می دهد. پوسته پوسته شدن، چرخش و برش با دستورات منوی «تصویر» سریع و آسان است.

Inkscape قابل مقایسه با Adobe Illustrator است. برنامه گرافیک برداری برای تصاویر هنری و فنی مانند کمیک، کلیپ‌پارت، لوگو، بروشور، بروشور و نمودار مناسب است. گرافیک برداری بدون در نظر گرفتن رزولوشن، مقیاس بندی واضح و بدون ضرر عناصر را برای صفحه و چاپ ممکن می کند. فرمت فایل مورد استفاده Inkscape SVG (گرافیک برداری مقیاس پذیر) است.

نرم افزار صوتی و تصویری

نرم افزار صوتی و تصویری

VLC Media Player: برنامه تقریباً شبیه ویندوز است و یکسان کار می کند. پخش کننده همه فرمت های رسانه رایج را به طور قابل اعتماد پخش می کند.

لینوکس در مورد ویژگی های چند رسانه ای چیزی برای پنهان کردن ندارد. برنامه های از پیش نصب شده اکثر فرمت ها را بدون مشکل پخش می کنند یا در صورت نیاز درخواست نصب کدک های اضافی را دارند.
VLC یک پخش کننده رسانه است که اغلب تحت ویندوز استفاده می شود و برای لینوکس نیز موجود است. این برنامه شامل تمام کدک های رایج است و بنابراین عملاً هر فرمت را پخش می کند. برای پخش دی وی دی های محافظت شده از کپی، VLC و سایر پخش کننده های رسانه به یک کتابخانه برنامه اضافی نیاز دارند.
برای نصب این کتابخانه، ترمینال را با موارد زیر باز کنید:

sudo apt install libdvd-pkg

نصب را با این دستور کامل کنید:

sudo dpkg-reconfigure libdvd-pkg

Smplayer یک جایگزین VLC است که در برخی موارد کمی سریعتر کار می کند و می تواند رابط را با استفاده از تم های ارائه شده سفارشی کند. Smplayer همچنین تمام کدک های مهم صوتی و تصویری را در خود دارد.

Openshot می تواند برای ویرایش فیلم ها، افزودن جلوه ها و ذخیره آنها در فرمت های مختلف استفاده شود. این برنامه یک رابط کاربری ارائه می دهد که به راحتی قابل درک است، حتی برای مبتدیان.

تنظیمات را از ویندوز بپذیرید

تنظیمات را از ویندوز بپذیرید

اتخاذ تنظیمات: ساختار پوشه پیکربندی Libre Office تحت ویندوز و لینوکس یکسان است. بنابراین می توانید به سادگی فایل ها را در سیستم لینوکس کپی کنید.

برای برنامه هایی با پیکربندی های پیچیده مانند Libre Office، کپی کردن داده ها از ویندوز می تواند در زمان صرفه جویی کند. این امر به ویژه برای کاربرانی که نه تنها چند سفارشی سازی رابط انجام داده اند، بلکه از ماژول های متن خودکار، دیکشنری ها یا ماکروهای خود استفاده می کنند بسیار مهم است. برای انتقال مستقیم، نسخه های برنامه باید مطابقت داشته باشند.
مرحله ۱: در ویندوز، Libre Office را ببندید و %appdata% را در نوار آدرس Windows Explorer تایپ کنید و با Enter تأیید کنید. سپس به زیر پوشه “LibreOffice\4” تغییر دهید و پوشه “user” را در یک فایل ZIP قرار دهید. فایل را در فهرست اصلی لینوکس خود کپی کنید.
مرحله ۲: اگر هنوز از بسته آفیس تحت لینوکس استفاده نکرده اید، Libre Office را راه اندازی کنید و دوباره برنامه را ببندید. در فایل منیجر، به فهرست اصلی خود بروید، فایل ZIP را از حالت فشرده خارج کنید و پوشه «user» را با Ctrl-C کپی کنید.
مرحله ۳: سپس فایل های مخفی را در مدیر فایل با Ctrl-H نشان داده و به پوشه “.config/libreoffice/4” تغییر دهید. نام دایرکتوری را به “user” تغییر دهید و پوشه کپی شده از ویندوز را با Ctrl-V پیست کنید. اگر اکنون Libre Office را راه اندازی کنید، پیکربندی را از ویندوز دریافت خواهید کرد.
فایرفاکس: برای اینکه انتقال داده کار کند، نسخه برنامه لینوکس باید مشابه یا جدیدتر از نسخه ویندوز باشد. با کلیک بر روی منوی همبرگر در زیر Help > About Firefox، می توانید شماره نسخه را پیدا کنید. در زیر ویندوز در فایرفاکس، روی منوی همبرگر (سه خط تیره) کلیک کنید و Help > More troubleshooting information را انتخاب کنید. در بخش «اطلاعات عمومی»، بعد از «پوشه نمایه» روی «باز کردن پوشه» کلیک کنید. از فایرفاکس خارج شوید پوشه نمایش داده شده را در یک فایل ZIP قرار دهید، سپس آن را در فهرست اصلی لینوکس خود کپی کرده و بسته آن را باز کنید.
فایرفاکس را تحت لینوکس راه اندازی کنید و پوشه پروفایل را همانطور که برای ویندوز توضیح داده شد تعیین کنید. از فایرفاکس خارج شوید همه فایل‌ها را از پوشه پروفایل پشتیبان‌گیری ویندوز در پوشه پروفایل لینوکس کپی کنید و همه فایل‌های موجود را بازنویسی کنید.
Thunderbird: در اینجا نیز دو نسخه برنامه باید یکسان باشند یا نسخه لینوکس جدیدتر باشد. پوشه پروفایل را همانطور که برای فایرفاکس توضیح داده شد تعیین کنید، Thunderbird را ببندید و پوشه را در یک فایل ZIP قرار دهید. آن را در لینوکس از حالت فشرده خارج کنید و پوشه پروفایل Thunderbird را تعیین کنید. سپس Thunderbird را ببندید و فایل ها را از پروفایل ویندوز در آن کپی کنید.

استفاده از مایکروسافت آفیس آنلاین

مایکروسافت Word، Excel و PowerPoint را به صورت رایگان برای استفاده در مرورگر وب ارائه می دهد. برای اینکه بتوانید از این برنامه ها استفاده کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با یک حساب مایکروسافت در www.office.com وارد شوید که تحت لینوکس نیز کار می کند.
با این حال، Office for the web محدوده عملکردهای مشابه یک مایکروسافت ۳۶۵ نصب شده را ارائه نمی دهد، و لیستی از تفاوت ها را می توانید در اینجا پیدا کنید. با این وجود، اگر می خواهید فایل های مایکروسافت آفیس را ویرایش کنید یا در حین سفر با افراد دیگر مبادله کنید، دفتر آنلاین می تواند مفید باشد. فایل ها در فضای ابری در OneDrive ذخیره می شوند. اگر می خواهید روی سندی به صورت آفلاین کار کنید، فایل را دانلود کنید. Office for the web همچنین می‌تواند فایل‌ها را در قالب‌های Libre Office وارد و صادر کند.

فروشگاه کوکوهوم
لینک کوتاه : https://www.appest.ir/?p=9893

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.