• امروز : دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 22 April - 2024
امروز 0
2

همه چیز درمورد «ابر رایانه جهانی» / از اتریوم نسخه۲ چه می‌دانید؟

  • کد خبر : 4656
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۵
همه چیز درمورد «ابر رایانه جهانی» / از اتریوم نسخه۲ چه می‌دانید؟
اتریوم از همان اول رویای تبدیل شدن به ابر رایانه جهانی را داشت اما خب هنوز ناقص‌تر از این حرفا است اما اتریوم می‌خواهد با نسخه۲ این رویا را تحقق ببخشد.

همه چیز درمورد «ابر رایانه جهانی» / از اتریوم نسخه۲ چه می‌دانید؟

به گزارش متااپست به نقل از تجارت نیوز،«اتریوم می‌تواند یک ابر رایانه جهانی باشد. ابر رایانه‌ای که قدرت متمرکز را تار و مار می‌کند. اتریوم جایی برای ایجاد دنیایی جدید با ساخت انواع پلتفرم‌ها است.»

فروشگاه زیبایی سبز

سال‌ها پیش ویتالیک بوترین، خالق اتریوم این ارز دیجیتال را اینگونه توصیف کرد. شبکه‌ای بزرگ که خیلی زود جای خود را در میان رمزارزها پیدا کرد. میلیاردها دلار سرمایه جذب کرد و حالا دومین ارز دیجیتال برتر بازار رمزارزها است. اما اتریوم هنوز ناقص‌تر از آن است که بتواند ابر رایانه جهانی باشد.

اتریوم در چند سال اخیر بارها ارتقا پیدا کرده است. shard chains، the merge، beacon chain آپدیت‌های اخیر این ارز دیجیتال بودند برای رسیدن به نسخه۲ بود. هدف این آپدیت‌ها حل مشکلات مقیاس‌پذیری و تغییرات ساختاری در اتریوم بود اما خب هنوز یک پای اتریوم می‌لنگد.

اتریوم نسخه۲ بزرگ‌ترین بروزرسانی این ارز دیجیتال است. همان اقدامی که احتمالا بعدش اتریوم ابر رایانه جهانی می‌شود. در این بروزرسانی اتریوم از زیرساخت اثبات کار به اثبات سهام تغییر می‌کند. اثبات سهام (pos) به مقیاس‌پذیری و افزایش سرعت تراکنش‌ها کمک می‌کند.

چرا پای اتریوم می‌لنگد؟

بیایید از این موضوعات که اتریوم بهترین و تنهاترین پلتفرم قرارداد هوشمند است بگذریم. دیگر اتریوم تنها نیست و حالا رقبای قدرتمندی دارد. این رقبا در برخی از موارد به مراتب از اتریوم بهترند. پای اتریوم می‌لنگد چون هزینه تراکنش بالایی دارد. ضعیف است چون هش‌ریت ضعیف‌تری نسبت به سایر پلتفرم‌ها دارد. سرعت تراکنش و مقیاس‌پذیری اتریوم به مراتب کمتر از اوالانچ است.

اتریوم برای اینکه بتواند در چرخه بماند مجبور به تغییر است. این روزها مصرف انرژی پلتفرم‌های اثبات کار به یک مساله تبدیل شده است. علاوه بر آن اثبات کار دیگر کارایی لازم را ندارد.

مطالب خواندنی :  آموزش الگوی سقف دو قلو در علم تکنیکال / با ذکر مثال از وضعیت فعلی بیت‌ کوین

اتریوم۲ چگونه است؟

ارتقا به اتریوم۲ یعنی همان بکوب و از نو بساز خودمان. البته قرار نیست اتریوم خراب شود تا نسخه۲ ساخته شود. توسعه‌دهندگان از سال ۲۰۲۰ روی اتریوم کار کردند تا این ارز دیجیتال اثبات سهام باشد. نسخه۲ سریع‌تر، در دسترس‌تر و ایمن‌تر خواهد بود. اثبات سهام مزایای بیشتری به کاربران ارائه می‌کند.

اثبات سهام یا اثبات کار؟

آن زمان که بلاکچین شروع به کار کرد روش اصلی و غالب اثبات کار بود. بیت‌کوین هم از همین روش استفاده کرد. اثبات کار به نوعی همان اعتبارسنجی بلوک‌ها توسز ماینرها است. ماینرها بیت‌کوین الگوریتم‌های پیچیده را حل می‌کنند و بعد از تایید بلوک ماینرها بیت‌کوین جایزه می‌گیرند. هر بلوک تراکنشی منحصر به‌فرد دارد. هر بلوک یک کد ۶۴ رقمی منحصر به‌فرد دارد که آن را از سایر بلوک‌ها متمایز می‌کند.

متاسفانه استخراج رمزارزها با محیط زیست سازگار نیست. استخراج بیت‌کوین برق زیادی مصرف می‌کند. علاوه بر آن با گذشت زمان و افزایش سختی شبکه، استخراج عملا دیگر سودی ندارد. اثبات سهام محدودیت‌های اتریوم را برطرف می‌کند. در این الگوریتم اعتباردهنده جای استخراج‌کننده را می‌گیرد. هر کسی ارز دیجیتال بیشتری داشته باشد پاداش بیشتری به عنوان اعتباردهنده می‌گیرد. مکانیسم اثبات سهام برقی برای استخراج ارز دیجیتال مصرف نمی‌کند. تراکنش سریع‌تر انجام می‌شود و کسانی که ارز زیادی دارند در فرایند شرکت داده می‌شوند.

در پلتفرم اثبات سهام هرچقدر تعداد کاربران بیشتر باشد امنیت شبکه افزایش پیدا می‌کند. چون این نوع از پلتفرم دسترسی خیلی بهتری دارد می‌توان گفت که طبیعتا کاربران بیشتری هم دارد. علاوه براین عدم تمرکز از حمله ۵۱ درصدی جلوگیری می‌کند. در پلتفرم اثبات کار اگر هکر بتواند به ۵۱ درصد ارزهای دیجیتال دسترسی پیدا کند می‌تواند شبکه را در اختیار داشته باشد.

مطالب خواندنی :  تام لی: بیت کوین می‌تواند در ۲۰۲۲ به ۲۰۰۰۰۰ دلار برسد

اتریوم پرواز می‌کند؟

بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که اتریوم نسخه۲ به این دلیل که مصرف انرژی را ۹۸ درصد کاهش می‌دهد با تقاضای زیادی همراه است. همچنین کارشناسان عقیده دارند که اتریوم نسخه۲ می‌تواند باعث پرواز سایر آلت‌کوین‌ها مانند متیک و سولانا شود. اتریوم نسخه۲ تورم منفی دارد. این یعنی هرسال افزایش قیمت دارد نه کاهش قیمت.

پیش‌بینی‌ها از قیمت اتریوم زیاد است. یکی عقیده دارد اتریوم ۱۰ هزار دلار می‌شود و دیگری پیش‌بینی می‌کند ۳۵ هزار دلاری می‌شود. در هرصورت دیدگاه‌‎ها به اتریوم۲ مثبت است.

مراحل انتقال اتریوم به نسخه۲

قبل از هر چیزی باید بگوییم که نیازی نیست دارندگان اتریوم برای آپدیت کاری بکنند. این آپدیت مانند ارتقای نرم‌افزار است و روی شبکه اعمال می‌شود و ارزهای دیجیتال مردم سرجای خودش می‌ماند.

فاز صفر:

این مرحله در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد که اولین مرحله انتقال به نسخه۲ بود. این ویژگی به کاربران امکان این را می‌دهد که ارزهای دیجیتال خود را روی شبکه قفل کنند. beacon chain در کنار شبکه اصلی اتریوم را به اثبات سهام شدن نزدیک می‌کنند. فاز صفر بر بلاکچین اتریوم تاثیر زیادی نداشت.

Beacon Chain: این سیستم را مکانیسم هماهنگی اتریوم۲ می‌‍دانند. مسئولیت ایجاد بلوک‌های جدید و اعتبارسنجی آن‌ها را برعهده دارد. علاوه بر آن به اعتبارسنجان هم پاداش می‌دهد.

فاز۱:

قرار بود فاز۱ در اواسط سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شود اما به تاخیر افتاد. فاز۱ قابلیت ادغام beacon chain با شبکه است. یعنی فاز۱ قراردادهای هوشمند در شبکه اثبات کار را راه‌اندازی می‌کند. شاردینگ: به فرایند تقسیم بلاکچین به زنجیره‌های کوچک‌تر شاردینگ می‌گویند. زنجیره‌های کوچک‌تر با کاهش سخت‌افزار مورد نیاز اجرای قراردادهای خود را آسان‌تر می‌کند. این قابلیت کمک می‌کند تا تراکنش‌ها را بدون شلوغی زنجیره اصلی تایید کند.

مطالب خواندنی :  ریزش مجدد بیت‌ کوین تا کانال ۳۹ هزار دلاری

فاز۲:

فاز دو را Ewasm معرفی کردند. این بخش از شبکه را کنسرسیوم وب جهانی هم می‌خوانند و راهی برای اجرا و ثبت قرارداد هوشمند است. بعد از این مرحله اتریوم یک ماشین مجازی EVM است که آن را ابر رایانه جهانی می‌کند. کاربران می‌توانند از هر جای دنیا به این رایانه دسترسی داشته باشند. می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز را روی این رایانه اجرا کنند. علاوه بر این EVM امکان فسخ قرارداد و هزینه تراکنش قرارداد را بررسی می‌کند. پیاده‌سازی EWASM باعث می‌شود اتریوم سریع‌تر شود و هزینه تراکنش‌ها کاهش پیدا می‌کند.

اتریوم ابر رایانه دنیا می‌شود؟

بالاخره یک جایی اتریوم باید فکری به حال هزینه تراکنش بالا و زمان زیاد تراکنش کند. اثبات کار بودن اتریوم انرژی زیاد هدر می‌دهد و همین هم می‌تواند مانند طنابی برای خفه کردنش استفاده شود. اگر اتریوم۲ اجرا شود همه کارهایی که اتریوم حالا می‌تواند انجام دهد بسیار بهتر صورت می‌گیرند. نکته دیگر اینکه قطعا ارتقای اتریوم به افزایش قیمت این ارز دیجیتال کمک زیادی می‌کند و حتی برخی پیش‌بینی می‌کنند اتریوم نسخه۲ در بلندمدت ۳۵ هزار دلاری خواهد شد.

اگر حالا به خاطر هزینه تراکنش از توکن‌های ERC20 فراری هستید احتمالا اتریوم نسخه۲ شما را طرفداران این شبکه می‌کند.

فروشگاه کوکوهوم
لینک کوتاه : https://www.appest.ir/?p=4656

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.