• امروز : یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 21 April - 2024
امروز 0
2

بزرگترین برندگان فناوری در سال ۲۰۲۳

  • کد خبر : 9815
  • ۱۰ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۶
بزرگترین برندگان فناوری در سال 2023
از هوش مصنوعی مولد گرفته تا هدست اپل ویژن پرو، در اینجا پیشرفت‌های فناوری هستند که امسال امتیاز زیادی کسب کردند.

بزرگترین برندگان فناوری در سال ۲۰۲۳

بزرگترین برندگان فناوری در سال 2023

به گزارش اپست به نقل از انجگت،در طول سال ۲۰۲۳، احساس می‌شد که این درام هرگز متوقف نشد. از جنجال‌های بی‌وقفه ایلان ماسک تا راه‌اندازی‌های مداوم در مسابقه هوش مصنوعی مولد، دوازده ماه گذشته مملو از اخبار بود. خوشبختانه، همه چیز بد نبود، و امسال شاهد برندگان بیشتری نسبت به قبل بودیم. پیشتازان آشکاری مانند Threads و AI وجود داشت، اما ما همچنین شاهد شگفتی هایی مانند هدست ویژن پرو اپل و سازنده آیفون بودیم که در نهایت چندین استاندارد باز را پذیرفت. از میان تمام اتفاقاتی که امسال افتاد.

فروشگاه زیبایی سبز

موضوعات

اگر یک سال پیش به من می گفتید که مارک زاکربرگ از هرج و مرج ناشی از ایلان ماسک در توییتر به نفع خود و متا استفاده می کند، تعجب نمی کردم. با این حال، اگر به من می‌گفتید که تلاش متا برای ساختن یک کلون توئیتر مستقل بر اساس اینستاگرام به عنوان بادوام‌ترین و محبوب‌ترین جایگزین ظاهر می‌شود، احتمالاً می‌خندیدم.

اما، اگر سال ۲۰۲۳ چیزی به ما یاد داد، این است که ایلان ماسک در رساندن توییتر X به پایین‌ترین سطح از چیزی که ما تصور می‌کردیم ماهرتر بود. و در حالی که ما به احتمال زیاد هرگز یک مسابقه واقعی در قفس بین زاک و ماسک را نخواهیم دید، غیرممکن است که نادیده بگیریم که Threads تا چه اندازه از زخم های خود ماسک سود برده است.

پس از افزایش اولیه و کاهش علاقه، Threads به ۱۰۰ میلیون کاربر ماهانه بازگشت. به گفته اپل، این چهارمین برنامه پر بارگیری سال بود، علیرغم اینکه در اواسط سال راه اندازی شد و ماه ها بدون هیچ گونه دسترسی اتحادیه اروپا بود. این برنامه همچنین آزمایش مورد انتظار خود را با فدراسیون آغاز می کند، که در نهایت محتوای آن را با Mastodon سازگار می کند.

البته Threads از منابع مهندسی گسترده متا و همچنین تمایل شرکت برای مشارکت در هک رشد قدیمی بهره برده است. و هنوز نگرانی‌های معتبری در مورد شیوه‌های تعدیل محتوای متا و پیامدهای اجازه دادن به مالک فیس‌بوک برای کنترل پلتفرم اجتماعی بزرگ دیگری وجود دارد.

اما این واقعیت که Threads علیرغم همه اینها توانست خیلی سریع رشد کند نشان می دهد که مردم چقدر برای جایگزینی ناامید بودند. Threads ممکن است پیشرفته‌ترین یا جالب‌ترین در میان موج جایگزین‌ها نبوده باشد، اما توانسته است از پیوندهای خود با متا و اینستاگرام برای جلب بیشترین علاقه استفاده کند. و، در حال حاضر، چیزی دارد که X ندارد: شتاب بسیار زیادی. 

هوش مصنوعی مولد

ما سال ۲۰۲۲ را با محبوبیت روزافزون ChatGPT، چت ربات هوش مصنوعی مولد بسیار قدرتمند OpenAI به پایان رساندیم. در حالی که ایده مکالمه با ربات چت کاملاً جدید نبود، ChatGPT از یک مدل زبان بزرگ (LLM) برای دستیابی به پاسخ‌های طبیعی و تقریباً انسان‌مانند و همچنین توانایی ساخت متن خوانا یا جمع‌آوری اطلاعات در صورت نیاز استفاده کرد. . این نشانه این بود که هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳ موضوع مهمی خواهد بود – چیزی که مایکروسافت با راه‌اندازی چت هوش مصنوعی بینگ در ماه فوریه ثابت کرد که از نسل بعدی مدل GPT 4 OpenAI پشتیبانی می‌کرد. و به این ترتیب جنگ های هوش مصنوعی آغاز شد.

بزرگترین برندگان فناوری در سال 2023

گوگل عجله کرد تا ربات چت Bard خود را برای جلوگیری از راه اندازی بینگ چت مایکروسافت معرفی کند، اما محدودیت های هوش مصنوعی مولد را زمانی که با اطمینان به یک سوال در مورد تلسکوپ جیمز وب به اشتباه پاسخ داد، نشان داد. این منجر به افت فوری ۸ درصدی سهام گوگل شد و باعث شد این شرکت به نظر برسد که در حال تعقیب دستاوردهای مایکروسافت و OpenAI با Bing Chat و ChatGPT است. (بارد در ابتدا توسط LaMDA LLM گوگل که از سال ۲۰۲۱ در حال توسعه بود، پشتیبانی می شد.)

مطالب خواندنی :  ثبت تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب توسط همتای خود در فضا

بینگ چت فقط شروعی برای مایکروسافت بود: همچنین ادغام هوش مصنوعی را در مایکروسافت اج از طریق نوار کناری “Copilot” راه اندازی کرد، چیزی که در نهایت به برنامه های مایکروسافت ۳۶۵، ویندوز ۱۱ و ویندوز ۱۰ نیز رسید. در همین حال، گوگل ادغام Bard را برای خود اعلام کرد. دستیار و تعدادی از ویژگی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را در Gmail، Docs، Sheets، Meet، Chat، Slides و همچنین Pixel 8 و Pixel 8 Pro جدید پیاده‌سازی کرد. با رفتن به سال ۲۰۲۴، می‌توانیم منتظر رقیب Google GPT 4، Gemini باشیم، و مایکروسافت نیز اعلام کرد که Copilot‌های آن در حال ارتقا با GPT-4 هستند.

در خارج از مایکروسافت و گوگل، هوش مصنوعی به عنوان کلید واژه مورد استفاده بیشتر دنیای فناوری در سال ۲۰۲۳ تبدیل شد. (چقدر سریع وب ۳٫۰، کریپتو و متاورز را فراموش کردیم.) اما در حالی که چرخه تبلیغات بی امان اجتناب ناپذیر بود، ما متن را نیز دیدیم. ابزارهای تولید تصویر مانند Dall-E 3 OpenAI حتی قدرتمندتر می شوند و فراتر از تصاویر وحشتناک چند انگشتی که به آن معروف بود تکامل می یابند. هوش مصنوعی شروع به تأثیرگذاری بر دنیای خارج از فناوری نیز کرده است: این یکی از برجسته ترین نگرانی های اعضای WGA در طول اعتصاب طولانی ۱۴۸ روزه آنها بود و بسیاری از مردم فریب تصویر معروف پاپ با پوشیدن کت بالنسیاگا را خوردند. که توسط Midjourney تولید شد.

هنوز چیزهای زیادی وجود دارد که نمی دانیم هوش مصنوعی چگونه زندگی ما را تحت تأثیر قرار می دهد، اگرچه محققانی مانند تیمنیت گبرو، بنیانگذار مؤسسه تحقیقاتی هوش مصنوعی توزیع شده، و مارگارت میچل به طور مداوم هشدارهای مربوط به نگرانی های اخلاقی هوش مصنوعی را به صدا در می آورند. به نظر می‌رسد بسیاری از دنیای هوش مصنوعی از فلسفه سابق فیس‌بوک برای «سریع حرکت و شکستن چیزها» پیروی می‌کنند – انتظار می‌رود شاهد درام‌های بیشتری در مورد هوش مصنوعی مانند اخراج و استخدام مجدد سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI باشیم. معمولاً چند سال طول می‌کشد تا بنیان‌گذاران از شرکتشان اخراج شوند، مانند استیو جابز و جک دورسی از توییتر. 

بزرگترین برندگان فناوری در سال 2023

اپل با RCS، USB-C و Qi 2 ملاقات می کند

در سال ۲۰۲۳، تقریباً احساس می شد که جهنم یخ زده است. اپل که به باغ دیواری اش بدنام است، امسال نه تنها گوشی های جدیدی با درگاه شارژ USB-C معرفی کرد، بلکه اعلام کرد از استاندارد پیام رسانی RCS نیز پشتیبانی می کند. این اتفاق پس از ماه‌ها بداخلاقی عمومی توسط گوگل (و مدیران آن) و گزارش‌های متعدد در مورد ننگ حباب سبز رخ داد. به نظر می‌رسد که اپل تسلیم شده و ظاهراً با تردیدهای قبلی کنار آمده است.

اگرچه اعلامیه اپل گامی در مسیر درست است و امنیت و پشتیبانی چندرسانه‌ای بهتری را برای کسانی که در آیفون‌ها از طریق اندروید به مردم پیامک می‌دهند، به ارمغان می‌آورد، اما فاصله رنگ حباب‌ها هنوز برطرف نشده است. هنگامی که شرکت استاندارد پیام رسانی را اتخاذ می کند، ممکن است نحوه ارائه متون را تغییر ندهد. iMessage هنوز ویژگی‌های زیادی دارد که RCS فاقد آن‌ها است، به‌ویژه مواردی که امسال در iOS 17 معرفی شدند، مانند رونوشت‌های یادداشت صوتی و چک‌این.

البته، اینطور نیست که اپل با آغوش باز از همه این استانداردهای تعامل پذیر استقبال کند. پذیرش USB-C آن به وضوح واکنشی است به دستور اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه تمام دستگاه های جدید فروخته شده در سال آینده با همان استاندارد شارژ می شوند. و حتی پس از اعلام پشتیبانی از RCS، این شرکت همچنان سخت کار کرد تا راه‌حل‌هایی را که پلتفرم‌های اندرویدی مانند Beeper و Sunbird را قادر می‌سازد تا ظاهری از پشتیبانی iMessage را به دستگاه‌های غیر iOS بیاورند، وصل کند.

مطالب خواندنی :  روش جدید برای نقشه‌برداری از سیارات | هوش مصنوعی برنامه‌ برای ماه و مریخ را تغییر می‌دهد

اما وقتی تمام تغییرات ایجاد شده در سال جاری را در نظر می گیریم، به علاوه این واقعیت که آیفون ۱۵s جزو اولین دستگاه هایی هستند که با پروتکل شارژ بی سیم Qi 2 کار می کنند، نادیده گرفتن این حرکت سخت است. به نظر نمی رسد که به دلیل همه اینها برنده بودن اپل را انتخاب کنیم، اما با توجه به تعداد افرادی که اکنون توسط دستگاه های این شرکت خدمات بهتری ارائه می دهند و پشتیبانی می شوند، تعجب آور نخواهد بود که میزان خوبی از حسن نیت را مشاهده کنیم.

بزرگترین برندگان فناوری در سال 2023

گوشی های تاشو

از سال ۲۰۱۹، سامسونگ انحصار مجازی گوشی‌های تاشو فانتزی بزرگ را در اختیار دارد. اما در سال ۲۰۲۳، ما نه یک بلکه دو رقیب جدید در Pixel Fold و OnePlus Open داریم. و در حالی که هیچ کدام نمی توانند ادعای برتری کامل داشته باشند، آنها نوآوری های جالبی را در این دسته به ارمغان آورده اند.

Pixel Fold با طراحی فوق‌العاده نازک و نمایشگر جلویی گسترده‌تر، استفاده از همه برنامه‌های خود را بدون نیاز به باز کردن دستگاه آسان می‌کند. بنابراین وقتی آن را باز کنید، از صفحه نمایش انعطاف پذیر ۶٫۷ اینچی آن بیشتر قدردانی می کنید. و برخلاف رقبای خود، گوگل با دوربین‌های خود کوتاه نیامد، زیرا پیکسل فولد به غیر از برادر اخیر خود، پیکسل ۸ پرو، کیفیت تصویر بهتری را نسبت به هر گوشی دیگری (تاشو یا غیره) ارائه می‌دهد.

در همین حال با Open، OnePlus یک سیستم چندوظیفه ای هوشمندانه مبتنی بر کارت ایجاد کرد که چرخش بین برنامه ها را بسیار آسان می کند. Open همچنین نازک‌تر و سبک‌تر از Galaxy Z Fold 5 سامسونگ است. و در حالی که هنوز بسیار گران است، به لطف یک معامله خوب که قیمت آن را با معامله هر گوشی به ۱۵۰۰ دلار کاهش می‌دهد، اولین تاشو OnePlus به کاهش قیمت کمک می‌کند. مانع ورود دستگاه ها حتی بیشتر است.

بنابراین در سالی که سرعت نوآوری سامسونگ شروع به رکود می‌کرد، دو رقیب جدید رقابت بیشتری را برای این دسته به ارمغان آوردند، که برای هر کسی که تا به حال به خرید یک گوشی تاشو بزرگ فکر کرده است، یک پیروزی محسوب می‌شود. 

اپل ویژن پرو اپل

اولین پخش کننده MP3 را نساخته است و مطمئناً اولین گوشی هوشمند را نساخته است. اما آی‌پاد و آیفون توانستند محصولات موجود را نوآوری کنند و کل دنیای فناوری را در اطراف وجودشان تغییر دهند. Vision Pro یک بازی مشابه است، هرچند که بلافاصله برای همه در نظر گرفته نشده است. شرکت‌هایی مانند Oculus (اکنون Meta) و HTC Vive تقریباً یک دهه است که VR مصرف‌کننده را دنبال می‌کنند، اما Vision Pro جهشی حتی جسورانه‌تر به جلو دارد. تصور کنید که برنامه‌هایتان بالای میزتان شناور هستند، یا یک ویدیو به دیوار اتاقتان سنجاق می‌کنید، یا به‌طور یکپارچه خاطراتتان را که در فیلم‌های فضایی سه‌بعدی ثبت شده‌اند، زنده می‌کنید. و بله، همچنین می تواند در صورت نیاز، تجربیات مجازی همهجانبه ای را ارائه دهد.

همانطور که برای بسیاری از راه‌حل‌های واقعیت مجازی صادق است، به سختی می‌توان موفقیت اپل را با ویژن پرو با کلمات، اسکرین‌شات‌ها یا تریلرهای تبلیغاتی بیان کرد. اگر از خرج کردن ۳۴۹۹ دلار برای عینک‌های ثابت نشده اپل هیجان‌زده نیستید، نمی‌توانم شما را سرزنش کنم. اما پس از گذراندن مدتی با Vision Pro در طول رویداد راه اندازی آن، من متقاعد شدم که این چیزی خاص است. صفحه‌نمایش آن بسیار واضح‌تر از هر هدست واقعیت مجازی است که دیده‌ام، دوربین‌های داخلی آن تجربه واقعیت ترکیبی بهتری را ارائه می‌کنند و حرکات ساده‌ای که اپل برای پیمایش رابط خود ایجاد کرده است، به‌طور شگفت‌انگیزی بصری هستند.

در حالی که Vision Pro مشکلات آشکار خود را دارد – قیمت آن برای توسعه دهندگان و کاربران اولیه است، نه مصرف کنندگان معمولی. این دستگاه هنوز هم یک دستگاه درشت است که بسیاری از مردم مایل به پوشیدن آن نیستند – اساساً طرز فکر ما را نسبت به واقعیت ترکیبی تغییر می دهد. این فقط یک ابزار برای بازی‌های واقعیت مجازی نیست، و نه چیزی است که صرفاً برای اهداف تجاری مانند Hololens 2 و Magic Leap 2 طراحی شده است. این چیزی واقعاً جدید است و می‌تواند راه را برای آینده محاسبات فضایی ما هموار کند.

مطالب خواندنی :  2023 برندگان و بازندگان: سامسونگ

بزرگترین برندگان فناوری در سال 2023

دسته های بازی

رایانه های شخصی بازی دستی همه چیزهایی را که در مورد رایانه های قابل حمل کلاسیک دوست دارید مانند Gameboy Advance یا PSP با عملکرد عالی (و مسلماً ساخت های بسیار بزرگتر) به علاوه آزادی عملاً برای اجرای هر عنوانی که فکرش را می کنید ترکیب می کنند. و در سال ۲۰۲۳، شاهد انفجاری از دستگاه‌های قانع‌کننده با طیف وسیعی از طراحی‌ها بودیم: از واحدهای بزرگ با کنترل‌کننده‌های جداشدنی مانند Lenovo’s Legion Go تا یک اصلاح بزرگ برای Steam Deck با نمایشگر OLED جدید.

در همین حال، سیستم هایی مانند ASUS ROG Ally مشخصات درجه یک را در طراحی شیک ارائه می دهند. و این قبل از اینکه به تولید کنندگان کوچکتری مانند Ayaneo، GPD و سایرین اشاره کنید که پیچ و تاب خود را در این دسته قرار داده اند. اما بهترین بخش این است که قیمت اکثر این لپ‌تاپ‌ها نصف قیمت یک لپ‌تاپ گیمینگ معمولی است، بنابراین اگر تنها چیزی که به آن اهمیت می‌دهید این است که بتوانید از هر کجا بازی کنید، سال ۲۰۲۳ گزینه‌های زیادی را در اختیار ما قرار داده است.

Neuralink

راه اندازی رابط مغز و رایانه ایلان ماسک Neuralink در سال ۲۰۲۳ در برابر طناب های فیگوراتیو وارد شد. FDA درخواست سال ۲۰۲۲ خود مبنی بر آغاز آزمایشات انسانی پروتز قابل کاشت خود را به دلیل نگرانی از اینکه نمونه های اولیه این دستگاه تعداد زیادی از افراد آزمایش خوک را کشته است رد کرده بود. رقیب سازنده BCI Synchron قبلاً آن را در بازار شکست داده بود

در ماه مه، Neuralink بهترین خبر سال خود را دریافت کرد: FDA پس از رسیدگی رضایت بخش به مسائل قبلی آژانس، شرکت را برای شروع آزمایشات انسانی در مراحل اولیه تایید کرده بود. کارمندان فعلی و سابق Neuralink: «نگرانی‌های ایمنی اصلی آژانس مربوط به باتری لیتیومی دستگاه، پتانسیل مهاجرت سیم‌های کوچک ایمپلنت به مناطق دیگر مغز و پرسش‌هایی در مورد اینکه آیا و چگونه می‌توان دستگاه را بدون آسیب رساندن به بافت مغز خارج کرد یا خیر، شامل می‌شود». در ماه مارس به رویترز گفت.

در ماه سپتامبر، تقریباً یک سال پس از وعده شش ماهه ماسک، مطالعه واسط مغز-رایانه دقیق کاشته شده به صورت رباتیک (PRIME اگر واقعاً چشم دوخته‌اید) برای داوطلبان مورد بررسی قرار گرفت. هدف این مطالعه ارزیابی ایمنی ایمپلنت (N1) و ربات جراحی (R1) و ارزیابی عملکرد اولیه BCI ما برای قادر ساختن افراد فلج به کنترل دستگاه های خارجی با افکار خود است. اینکه آیا بیماران این دستگاه‌ها را کاشته کرده‌اند یا نه تا زمانی که آزمایش‌ها کامل نشود، فاش نخواهد شد، اما با توجه به رفتارهای نامنظم فزاینده ماسک و گفتارهای غیرمنطقی، پذیرش یهودستیزی و ترویج سخنان نفرت افراطی راست‌افراطی – این واقعیت که او توییتر را به خطر انداخت. در عرض یک سال – می تواند فروش افراد را در نقاط ظریف جراحی جمجمه کاری غیرممکن کند.

فروشگاه کوکوهوم
لینک کوتاه : https://www.appest.ir/?p=9815

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.