• امروز : دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳
 • برابر با : Monday - 22 April - 2024
امروز 0
10

الگوریتم اجماع اثبات سوزاندن (PoB) چیست و چه تفاوتی با اثبات کار و سهام دارد؟

 • کد خبر : 3084
 • ۰۶ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۷
الگوریتم اجماع اثبات سوزاندن (PoB) چیست و چه تفاوتی با اثبات کار و سهام دارد؟
الگوریتم اجماع اثبات سوزاندن (PoB) نسبت به مکانیزم های اثبات سهام و اثبات کار دارای یک سری تفاوت است. در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

الگوریتم اجماع اثبات سوزاندن (PoB) چیست و چه تفاوتی با اثبات کار و سهام دارد؟

الگوریتم اجماع اثبات سوزاندن (PoB) نسبت به مکانیزم های اثبات سهام و اثبات کار دارای یک سری تفاوت است. در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

فروشگاه زیبایی سبز

به گزارش متااپست به نقل از اکسچینو،درحالی‌که بیشتر سیستم‌های بلاک چین از الگوریتم اجماع اثبات سهام(PoS) یا اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند، اثبات سوزاندن (Proof Of Burn) به عنوان جایگزینی برای این دو الگوریتم مورد آزمایش قرار می‌گیرد. به صورت کلی الگوریتم‌های اجماع بلاک چین مسئولیت حفظ امنیت شبکه و تائید تراکنش‌ها را بر عهده دارند.

در سناریویی که یک بلاک چین اثبات کار مانند بلاک چین بیت کوین ایجاد می‌کند؛ ماینرها برای پیدا کردن یک راه‌حل معتبر برای یک مشکل رمزنگاری پیچیده رقابت می‌کنند. اولین ماینری که راه‌حلی برای بلاک معین شده پیدا ‌کند الگوریتم اجماع اثبات کار خود (هش بلاک) را برای بقیه شبکه پخش می‌کند. سپس شبکه توزیع شده نودها معتبر بودن یا عدم اعتبار آن الگوریتم اثبات را تائید می‌کنند. اگر آن الگوریتم معتبر باشد ماینر حق اضافه کردن آن بلاک را به بلاک چین به صورت دائمی به دست می‌آورد و بیت کوین‌های تازه تولید شده را به عنوان پاداش دریافت می‌کند.

زمانی که نوبت به بلاک چین های مکانیزم اجماع اثبات سهام می‌رسد، الگوریتم اجماع به شیوه متفاوتی عمل می‌کند. مکانیزم اجماع اثبات سهام به جای استفاده از توابع هش از امضاهای دیجیتالی استفاده می‌کند که مالکیت کوین‌ها را اثبات می‌کنند. اعتبارسنجی بلاک‌های جدید توسط افرادی به نام سازندگان بلاک انجام می‌شود که از طریق یک روش قطعی انتخاب می‌شوند. هر چه یک سازنده کوین‌های بیشتری استیک کند شانس بیشتری وجود دارد که به عنوان یک اعتبارسنج بلاک انتخاب شود. با این حال برخلاف سیستم اثبات کار، بیشتر سیستم‌های اثبات سهام پاداش بلاک ارائه نمی‌دهند و تمام چیزی که یک سازنده بلاک از اعتبارسنجی به دست می‌آورد کارمزدهای تراکنش است.

اگرچه الگوریتم اثبات سوزاندن شباهت‌هایی با الگوریتم اثبات سهام و اثبات کار دارد، ولی از روش خاص خودش برای رسیدن به اجماع و اعتبارسنجی بلاک‌ها استفاده می‌کند.

مطالب خواندنی :  صلیب مرگ برای بیت‌کوین / پیش‌بینی سقوط تا ۲۰ هزار دلار!

معرفی مکانیزم اجماع اثبات سوزاندن

PoB بیش از یک نسخه دارد، اما احتمالا مفهوم اثبات سوزاندن که توسط این استوارت (Iain Stewart) معرفی شد بیش از همه در فضای ارز دیجیتال شناخته شده است. این الگوریتم به عنوان جایگزینی پایدارتر برای مکانیزم اجماع PoW پیشنهاد شد.

در اصل اثبات سوزاندن شبیه به یک الگوریتم اثبات کار با میزان مصرف انرژی کمتر به نظر می‌رسد. فرآیند اعتبارسنجی بلاک در شبکه‌های مبتنی بر PoB به استفاده از منابع محاسباتی قدرتمند نیازی ندارد و به سخت‌ افزارهای ماینینگ قدرتمند (مانند اسیک ماینرها) هم وابسته نیست. در عوض ارزهای دیجیتال عمدا به عنوان روشی برای «سرمایه گذاری» منابع در بلاک چین سوزانده می‌شوند، بنابراین ماینرهایی که برای انجام این کار داوطلب شده‌اند به سرمایه گذاری منابع فیزیکی نیازی ندارند. در سیستم‌های مبنی بر الگوریتم اجماع اثبات سوزاندن ماینرها روی ریگ‌های ماینینگ مجازی (یا قدرت ماینینگ مجازی) سرمایه گذاری می‌کنند.

به عبارت دیگر کاربران با انجام فرآیند سوزاندن سکه می‌توانند تعهد خود را به شبکه نشان دهند و حق «استخراج» و اعتبارسنجی تراکنش‌ها را به دست آورند. از آنجایی‌ که فرآیند سوزاندن سکه‌ها نشان‌دهنده قدرت ماینینگ مجازی است، هرچه یک کاربر کوین‌های بیشتری به خاطر سیستم بسوزاند به معنی این است که قدرت ماینینگ بیشتری دارد و بنابراین شانس بیشتری برای انتخاب شدن به عنوان اعتبارسنج بلاک بعدی خواهد داشت. در ادامه تفاوت عملکرد اثبات سوزاندن را با الگوریتم اجماع PoS و PoW بررسی خواهیم کرد.

الگوریتم اثبات سوزاندن چطور کار می‌کند؟

به صورت خلاصه فرآیند سوزاندن سکه‌ها شامل ارسال آن‌ها به یک آدرس عمومی قابل تایید است، جایی که کوین‌ها غیر قابل دسترس و بی‌فایده می‌شوند. معمولا این آدرس‌ها (که با نام آدرس‌های خورنده شناخته می‌شوند) به صورت تصادفی و بدون اینکه کلید خصوصی مرتبطی داشته باشند ساخته می‌شوند.

به صورت طبیعی فرآیند سوزاندن توکن‌ها در الگوریتم PoB موجودی در بازار را کاهش می‌دهد و سبب کمیاب شدن یک رمز ارز می‌شود. نتیجه آن افزایش قیمت کوین یا توکن مورد نظر است. علاوه بر این، توکن سوزی روش دیگری برای سرمایه گذاری در امنیت شبکه است. در حقیقت در مکانیزم اجماع اثبات سوزاندن ماینرها برای تامین امنیت شبکه بلاک چین به جای ارائه قدرت پردازشی و محاسباتی، توکن سوزی انجام می‌دهند.

مطالب خواندنی :  غول فروشگاهی جهان ارز دیجیتال می پذیرد

یکی از دلایل امنیت بالای بلاک چین‌های مبتنی بر اثبات کار این حقیقت است که ماینرها برای کسب سود باید منابع زیادی را سرمایه گذاری کنند. یعنی یک استخراج‌کننده تمام انگیزه‌های لازم را برای صادقانه عمل کردن و کمک به شبکه برای جلوگیری از هدر رفتن سرمایه گذاری اولیه دارد؛ اگر دست از پا خطا کند، تمام هزینه‌ا‌ی که صرف خرید سخت افزار کرده یا پولی که برای برق پرداخت کرده است نابود خواهد شد و هیچ جایزه‌ای از شبکه دریافت نخواهد کرد!

این ایده در الگوریتم اجماع اثبات سوزاندن هم وجود دارد، اما بلاک چین‌های PoB به جای سرمایه‌‌ گذاری در برق، نیروی کار و قدرت محاسباتی باید فقط از طریق سرمایه گذاری در سوزاندن سکه‌ها امنیت خود را حفظ کنند. سیستم‌های متکی بر الگوریتم اثبات سوزاندن مانند بلاک چین‌های PoW به ماینرها پاداش بلاک ارائه می‌کنند. انتظار می‌رود این پاداش‌ها در یک زمان معین سرمایه گذاری اولیه کوین‌های سوزانده شده را پوشش دهند.

همانطور که قبلا هم ذکر کردیم روش‌های متفاوتی برای اجرای مکانیزم اجماع اثبات سوزاندن وجود دارد. درحالی‌که برخی از پروژه‌ها ماینینگ PoB خود را از طریق سوزاندن بیت کوین انجام می‌دهند، اغلب با از بین بردن کوین یا توکن بومی خود به اجماع می‌رسند.

مقایسه الگوریتم PoS و PoW

یکی از شباهت‌های اثبات سوزاندن و الگوریتم PoS این حقیقت است که اعتبارسنج‌های بلاک به منظور شرکت در مکانیزم اجماع باید سکه‌های خود را سرمایه گذاری کنند. با این حال بلاک چین‌های مبتنی بر مکانیزم اجماع اثبات سهام سازندگان بلاک را ملزم به استیک کردن سکه‌های خود می‌کنند. تاییدکنندگان تراکنش‌ها معمولا مجبور به قفل کردن آن‌ها هستند. ولی اگر آن‌ها تصمیم بگیرند شبکه را ترک کنند ممکن است آن سکه‌ها را پس بگیرند و در بازار بفروشند. بنابراین در چنین سناریویی کمبود بازار دائمی وجود ندارد، زیرا سکه‌ها فقط برای یک مدت زمان معین از گردش خارج می‌شوند.

مطالب خواندنی :  داده‌های تازه: ماینرها بیشتر بیت کوین‌های استخراج‌شده در یک ماه گذشته را فروخته‌اند

اما اعتبارسنج‌های بلاک در مکانیزم PoB مجبور هستند بخشی از کوین‌های خود را برای همیشه نابود و یک کمبود اقتصاد دائمی ایجاد کنند. البته در نهایت پاداشی که به دست می‌آورند این بخش از بین رفته را پوشش می‌دهد (باید اینطور باشد وگرنه آ‌ن‌ها دلیلی برای فعالیت نخواهند داشت)، اما آن مقدار مصرف شده برای تامین امنیت شبکه دیگر در دسترس نخواهد بود.

مزایا و معایب الگوریتم اجماع اثبات سوزاندن نسبت به سایر مکانیزم های محبوب

مزایا و معایبی که در اینجا ذکر شده است بر اساس استدلال‌های کلی طرفداران PoB است و نباید آن‌ها را به عنوان حقایق به اثبات رسیده در نظر گرفت. در مورد این استدلال‌ها یک سری اختلاف نظر وجود دارد که برای تائید اعتبار یا عدم اعتبار آن‌ها باید آزمایش‌های بیشتری انجام شود.

مزایای PoB

 • پایداری بیشتری دارد و مصرف آن بسیار کمتر است.
 • نیازی به سخت‌افزارهای ماینینگ وجود ندارد. سکه‌های سوزانده شده ریگ‌های ماینینگ مجازی هستند.
 • سوزاندن سکه‌ها باعث کاهش عرضه در گردش (کمبود بازار) می‌شود.
 • ماینرها به داشتن تعهد طولانی مدت نسبت به شبکه تشویق می‌شوند.
 • توزیع / ماینینگ سکه نسبت به رو‌ش‌های قبلی تمرکز کمتری دارد.

معایب PoB

 • برخی می‌گویند الگوریتم PoB واقعا دوست‌دار محیط زیست نیست، چون بیت کوین سوزانده شده از طریق ماینینگ اثبات کار ساخته می‌شود که به منابع زیادی نیاز دارد (البته این مربوط به بلاک چین‌هایی است که در مکانیزم اثبات سوزاندن خود از BTC استفاده می‌کنند)
 • کارکرد این الگوریتم در مقیاس‌های بزرگتر اثبات نشده است. برای تائید کارایی و امنیت این الگوریتم آزمایش‌های بیشتری لازم است.
 • تائید کاری که ماینرها انجام می‌دهند معمولا با تاخیر انجام می‌شود و به اندازه سرعت بلاک چین‌های اثبات کار نیست.
 • فرآیند سوزاندن سکه‌ها همیشه شفاف نیست و کاربران عادی نمی‌توانند به راحتی آن را تائید کنند.

فروشگاه کوکوهوم
لینک کوتاه : https://www.appest.ir/?p=3084

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.