• امروز : سه شنبه - ۴ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Tuesday - 26 September - 2023
امروز 1
1

زندگی نامه جاگادیش چاندرا بوس؛ پدر علم امواج رادیویی

  • کد خبر : 6520
  • ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۲
زندگی نامه جاگادیش چاندرا بوس؛ پدر علم امواج رادیویی
سر جاگاندیش چاندرا بوس یکی از پیشگامان تحقیقات علمی در شبه قاره هند بوده که به عنوان پدر داستان های علمی تخیلی در بنگال و پدر علم امواج رادیویی شناخته می شود.

زندگی نامه جاگادیش چاندرا بوس؛ پدر علم امواج رادیویی

زندگی نامه جاگادیش چاندرا بوس؛ فیزیک‌دان هندی

به گزارش متااپست به نقل از بیتوته،سر جاگاندیش چاندرا بوس ( به انگلیسی : Sir Jagadish Chandra Bose ) که در ۳۰ نوامبر  ۱۸۵۸ در مونشیگانج بنگال متولد شد و در ۲۳ نوامبر ۱۹۳۷ از دنیا رفت ، زیست شناس ، فیزیکدان ، گیاه شناس و نویسنده اولیه داستان های علمی تخیلی بود.

فروشگاه زیبایی سبز

سر جاگاندیش به عنوان محقق پیش گام در زمینه اپتیک رادیویی و مایکرو ویرو شناخته می شود ، تحقیقات او باعث پیشرفت قابل توجهی در علم گیاه شناسی شد و یکی از پیشگامان توسعه علوم تجربی در شبه قاره هند محسوب می شود.

او را به عنوان یکی از پدران علم امواج رادیو می شناسند.

سر جاگاندیش بوس به عنوان پدر داستان های علمی تخیلی در بنگال شناخته می شود.

او توانست دستگاهی به نام کرسکوگراف crescograph اختراع کند که میتوانست رشد گیاهان را اندازه گیری نماید.

یکی از دهانه های ماه به افتخار او نامگذاری شده است.

او در سال ۱۹۱۷ موسسه بوس Bose  را تاسیس نمود که به عنوان قدیمی ترین و  یکی از موسسات تحقیقاتی برتر در هند شناخته می شود که اولین مرکز تحقیقات میان رشته ای در آسیا محسوب میگردد.

سر جاگادیش از زمان ابتدای تاسیس تا زمان مرگش ریاست این موسسه را برعهده داشت.

زندگی نامه جاگادیش چاندرا بوس؛ پدر علم امواج رادیویی

سر جاگاندیش چاندرا بوس فیزیکدان هندی

بیوگرافی سر جاگادیش چاندرا بوس

چاندرا بوس در دوران حکومت بریتانیا بر هند در بنگال متولد شد که امروزه به عنوان بنگلادش شناخته می شود.

پدرش کارمند دولتی با عنوان معاون قاضی و معاون کمیسر پلیس کار می کرد و او را برای تحصیلات اولیه به مدرسه زبان بنگالی فرستاد تا پسرش قبل از آموختن زبان انگلیسی با زبان و فرهنگ مادری اش درس بخواند.

او در سال ۱۹۱۵ درباره تاثیری که این آموزش اولیه رویش گذاشته بود ، چنین گفت :

در آن زمان ، فرستادن کودکان به مدارس انگلیسی نماد وضعیت اشرافی بود. در مدرسه محلی که من به آنجا می رفتم ، پسر خادم مسلمان پدرم در سمت راست من و پسر ماهیگیر در سمت چپ من نشسته بود و همبازی هم بودیم. شاید داستان های محلی که آنها درباره پرندگان و حیوانات در گوشم می خواندند باعث علاقه شدید من در مورد عملکرد طبیعت شد.

مطالب خواندنی :  مایکروسافت در حال تست یک قابلیت جدید اج برای اضافه کردن تسک‌بار دوم به ویندوز است

زمانی که با همکلاسی هایم به خانه بر میگشتم  مادرم با این که یک بانوی اصیل ارتودکس بود، بدون تبعیض از ما پذیرایی می کرد و من به خاطر رفتار مادرم هرگز تبعیض بین مسلمانان و هندوها یا قشر مرفه و قشر درجه پایین را احساس نکردم .

جاگادیش چاندرا بوس فیزیک‌دان هندی  می خواست که مانند پدرش وارد خدمات دولتی شود ولی پدرش او را منع کرد و مادرش به او گفت پسرم باید دانشمندی باشد که به جز خودش بر کسی حکومت نمی کند.

در سال ۱۸۷۵ در آزمون ورودی دانشگاه ککلته قبول شد و در کالج سنت خاویر کلکته پذیرفته گردید و در آنجا با پدر یسوعی و یوجین لافونت آشنا شد که نقش مهمی در توسعه علاقه او به علوم طبیعت ایفا کردند.

در سال ۱۸۷۹ مدرک لیسانس خود را از دانشگاه کلکته دریافت کرد.

او از طریق توصیه آناندموهان بوس ، شوهر خواهرش که اولین رانگلر هندی در دانشگاه کمبریج بود ، در کالج کریست کمبریج مشغول به تحصیل در علوم طبیعی شد و مدرک لیسانس علوم طبیعی دانشگاه کمبریج و مدرک DSc  از کالج لندن را دریافت کرد.

معروف ترین اساتید بوس در کمبیج ، برد ریلی ، مایکل فاستر ، جیمز  دوار ، فرانسیس داروین ، فرانسیس بالفور و سدنی واینز بودند.

او در کمبریج با پرافولا چدرا روی ، از دانشگاه ادینبورگ ملاقات کرد و دوستی صمیمی بینشان شکل گرفت.

در سال ۱۸۸۷ ، بوس با فمینیستو مددکار اجتماعی به نام آبالا بوس ازدواج کرد.

او از کالج سنت خاویر در کلکته فارغ التحصیل گردید و برای تحصیل رشته پزشکی به دانشگاه لندن رفت ولی مشکلات سلامتی باعث شد نتواند در رشته پزشکی به تحصیل ادامه دهد ولی شروع به تحقیقاتی با لرد رایلی برنده جایز نوبل در دانشگاه کمبریج کرد.

مطالب خواندنی :  پیش فروش کارت انویدیا RTX 4090 در یک خرده فروشی با قیمتی سرسام آور

زندگی نامه جاگادیش چاندرا بوس؛ پدر علم امواج رادیویی

عکس دوران جوانی سر جاگاندیش چاندرا بوس

تحقیقات و اکتشافات سر جاگاندیش چاندرا بوس

بوس به عنوان استاد فیزیک به کالج پرزیدنسی کلکته بازگشت و با وجود  تبعیض نژادی و کمبود بودجه و تجهیزات به تحقیقات علمی خود ادامه دارد.

او توانست در تحقیقاتش در زمینه امواج رادیویی و طیق مایکروویو پیشرفت های قابل توجهی کند و اولین کسی باشد که از اتصالات نیممه هادی برای تشخصی امواج رادیویی استفاده می کند.

اکتشافات پیشگام او در فیزیولوژی گیاهی منجر به اختراع کرکوگراف شد که برای اندازه گیری واکنش گیاه به محرک های مختلف استفاده می شد و همسان بودن بافت های حیوانی و گیاهی را به اثبات رساند.

زندگی نامه جاگادیش چاندرا بوس؛ پدر علم امواج رادیویی

اکتشافات سر جاگاندیش چاندرا بوس

او ضبط کننده های خودکاری ساخته بود که میتوانستند حرکات بسیار جرئی مانند لرزیدن گیاه آسیب دیده را ثبت کنند که بوس از این پدیده به عنوان احساس در گیاهان تعبیر کرد.

او کتابهایی در این مورد منشر نمود از جمله : عکس العمل موجودات زنده و غیره زنده در سال ۱۹۰۲ و مکانیسم عصبی گیاهان در سال ۱۹۲۶ .

در سال ۲۰۰۴ بر اساس نظرسنجی که توسط بی بی سی درباره تاثیرگذاز ترین بنگالی تمام دوران انجام شده به عنوان رتبه هفتم انتخاب گردید.

بوس در سال ۱۸۹۴ بعد از انتشار کار الیور لاج ، فیزیکدان بریتانیایی درباره تابش الکترو مغناسی به رادیو علاقمند شد .

بعد از بازگشت به کالج کلکته در سال ۱۸۹۴ تحقیقات خود را در اتاق کوچک ۲۰ فوتی شروع کرد .

او توانست به معایب استفاده از امواج بلند رادیویی پی ببرد و موفق شد امواج را تا سطح ۵ میلیمتر کاهش دهد ، تحقیقات او در این برهه توسط خواهر نیودیتا از نظر مالی مورد حمایت قرار گرفته بود.

زندگی نامه جاگادیش چاندرا بوس؛ پدر علم امواج رادیویی

اختراع کرکوگراف برای اندازه گیری واکنش گیاه به محرک ها 

در سال ۱۸۹۵ اولین مقاله علمی خود را درباره قطبش پرتوهای الکتریکی توسط کریستالها با شکست دو گانه به انجمن آسیایی بنگال ارسال کرد.

مطالب خواندنی :  آینده اینترنت چه شکلی خواهد بود؟

در همان سال در یک تظاهرات عمومی در تالار شهر کلکته نشان دارد برد میلی میتری امواج ماکروویو میتواند تا مسافت زیادی از میان بدن انسان حرکت کند و به بوسیله آن دستگاهی را که برای به صدا در آوردن یک زنگ و مشتعل کردن باروت در یک اتاق در بسته گذاشته بود ، را فعال نماید.

دومین مقاله خود را با عنوان در مورد یک الکترو قطبی جدید به انجمن  سلطنتی لندن ارسال کرد که در نشریه The Electrician منتشر گردید و مورد استقبال قرار گرفت.

فعالیت های بوس در اپتیک مایکروویو رادیویی در جهت ماهیت این پدیده بود و تلاشی برای توسعه رادیو به عنوان یک وسیله ارتباطی نداشت ولی تحقیقاتش روی مسیر کاری افرادی که میخواستند از امواج رادیویی به عنوان یک وسیله ارتباطی استفاده کنند ، تاثیر قابل توجهی گذاشت.

زندگی نامه جاگادیش چاندرا بوس؛ پدر علم امواج رادیویی

عکس سر جاگاندیش چاندرا بوس

بوس علاقه ای به ثبت اختراع آثار خود نداشت و به صورت عمومی عملکرد آشکارساز کریستال گالن خود را در سخنرانی هایش فاش کرد و بدون ثبت اختراعش اجازه داد که این اثر از بین برود.

بوس اولین کسی بود که از یک اتصال نیمه هادی برای تشحیص امواج رادیویی استفاده کرد و اجزای مختلف مایکروویو را که امروزه رایج هستند اختراع کرد .

به گفته سر نویل مات ، برنده جایزه نوبل سال ۱۹۷۷ برای فعالیت هایش در زمینه الکترونیک حالت جامد ، جی سی بوس حداقل ۶۰ سال از زمان خود جلوتر بود و توانست وجود نیمه های های نوع P و N را پیش بینی نماید.

فروشگاه کوکوهوم
لینک کوتاه : https://www.appest.ir/?p=6520

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.