اَپست

رمز پویا چیست؟ نحوه فعالسازی رمز پویا

رمز پویا چیست؟ نحوه فعالسازی رمز پویا

چگونه رمز پویا را با گوشی فعال کنیم؟

قبلا برای خرید از درگاه پرداخت اینترنتی یا انتقال وجه از طریق کارت به کارت، از رمز دوم ثابت یا ایستا استفاده می‌شد که با ابلاغیه بانک مرکزی برای مقابله با کلاه‌برداری‌های اینترنتی، بانک‌ها موظف شدند رمزی تحت عنوان رمز پویا را در اختیار مشتریان خود قرار دهند. این رمز از سوی بانک تولید می‌شود و حداکثر ۱۲۰ ثانیه یک بار منقضی می شود.

رمز پویا چیست؟

به گزارش اَپست به نقل از بیتوته،رمز پویا ، رمز یکبار مصرفی می باشد که به جای رمز دوم کارت استفاده می‌شود و تا از  کلاهبرداری‌ها و برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی جلوگیری کند.

رمز یکبار مصرف یا رمز پویا، گذرواژه‌ای می باشد که تنها برای یک تراکنش اعتبار دارد. رمز پویا همچنین با  نام اوتی‌پی (OTP) نیز شناخته می‌شود.

نحوه فعال سازی رمز پویا 

برخی از بانک‌ها به صورت خودکار رمز پویا کارت‌های بانکی مشترکین خود را فعال می‌کنند. در صورتی که بانک شما به طور خودکار رمز پویا را برای شما فعال نکرد از 2 طریق می‌توانید اقدام به فعال سازی رمز پویا کنید:

1. می توانید به دستگاه‌ خودپرداز بانک‌ مربوطه خود مراجعه کنید و با استفاده از منوی خدمات رمز پویا، اقدام به فعال سازی رمزپویا نمایید.

2. با مراجعه به شعبه بانک مورد نظر خود اقدام به فعالسازی رمز پویا خود نمایید.

نحوه فعالسازی رمز پویا

پس از فعال‌سازی رمز پویا از چه روش‌هایی رمز پویا دریافت می شود؟

دارندگان گوشی‌های هوشمند می‌توانند از برنامه های تولید رمز بر روی گوشی‌های تلفن همراه خود استفاده کنند. این برنامه ها توسط بانک صادرکننده کارت ارائه می شود و باید از طریق وب‌سایت رسمی بانک دریافت کنید.

همچنین دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک و یا کدهای دستوری (USSD) نیز از روش‌های  دریافت رمز پویا می باشد.

همچنین کسانی که گوشی هوشمند ندارند ، اگر بانک، دریافت رمز پویا را از طریق کد یواس‌اس‌دی یا پیامک فراهم کرده باشد، می‌توانند از این روش‌ها برای دریافت رمز پویا اقدام نمایند.

حداکثر مدت زمان استفاده از رمز پویا در هر تراکنش ۱۲۰ ثانیه می باشد.

دیدگاه‌ها (0)

*
*